Bio

Marek Kądziela

Marek Kądziela – gitarzysta elektryczny, kompozytor, innowator, poszukujący nowych brzmień i wyzwań muzycznych. Laureat licznych konkursów i nagród oraz lider uznanych formacji muzycznych. Muzyk aktywnie koncertujący oraz doświadczony pedagog i animator kultury. Zapraszany do rozmaitych projektów muzycznych od jazzu przez folk po muzykę współczesną i eksperymentalną. Koncertował z artystami takimi jak: Steven Bernstein, Piotr Wojtasik, Leszek Możdżer, Marcin Masecki, Adam Bałdych, Michał Urbaniak, Kuba Więcek, Michał Barański, Jacek Kochan, Maciej Obara i wielu innych.

Działalność naukowa i animacja kultury.

Dr hab. Marek Kądziela, od 2019 roku kierownik Instytutu Instrumentalistyki Jazzowej Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Absolwent gitary jazzowej oraz kompozycji w The Carl Nielsen Academy of Music w Danii.

Od roku 2011 czynny animator życia kulturalnego Miasta Łodzi, współpracujący z oficjalnymi instytucjami jak i działający niezależnie. W latach 2011-15 prowadził słynną „Szkołę Marka Kądzieli” BAJKONUR w zakładach Wi-Ma, organizując tam wiele koncertów z udziałem łódzkiej młodzieży. Współpracował wielokrotnie z Festiwalem 4Kultur i festiwalem Puls Literatury. Jako adiunkt i wykładowca Akademii Muzycznej w Łodzi współorganizator prestiżowej konferencji „Pop&Jazz Platform AEC”, oraz wielu warsztatów i seminariów o zasięgu międzynarodowym. Pomysłodawca i organizator cyklu koncertów „Muzyczne Odkrycia” oraz „Jazzowy Raut” w Miejskiej Strefie Kultury w Łodzi. Wraz z Łódzkim Domem Kultury pomysłodawca nowatorskiego cyklu warsztatów słuchania muzyki jazzowej i improwizowanej pt.”Jazzowa Jazda Po Łódzkiem”, które odbyły się w 11 miastach województwa łódzkiego jak i w samej Łodzi w 2024 roku.

Animacja kultury:

2024 – JAZZOWA JAZDA PO ŁÓDZKIEM – cykl wykładów i koncertów wprowadzających słuchaczy w tajniki muzyki improwizowanej. Warsztaty odbyły się w 11 miastach woj. łódzkiego jak i w samej Łodzi.

2024 – Jazzowy Raut – cykl comiesięcznych spotkań i recitali wybitnych artystów świata muzyki jazzowej i improwizowanej w Miejskiej Strefie Kultury w Łodzi.

2023 – Cykl koncertów pt. „Muzyczne Odkrycia” Miejskiej Strefy Kultury w Łodzi. Koncerty prezentujące najciekawszych młodych muzyków z Łodzi i okolic.

2018 – 2023 „Volbórka Jazz Festiwal” w Tomaszowie Mazowieckim – dyrektor artystyczny.

2018 – 2023 „Young Power Jazz Jam” – współorganizacja cyklu prezentacji muzycznych młodych muzyków jazzowych w Galerii Arkady w Tomaszowie Mazowieckim.

2016 – 2019 Organizacja koncertów semestralnych studentów Instytutu Instrumentalistyki Jazzowej w klubie Foto Cafe 102.

2018 – „LDZ Guitar Jazz Fest” mały festiwal gitarzystów jazzowych.

2012 – 2019 organizacja cyklu jam session pt. „Jam Session Marka Kądzieli” w łódzkich klubach muzycznych.

2011 – do dziś, koncerty, seminaria, konferencje naukowe i warsztaty na terenie miasta Łodzi z gośćmi z Polski i zagranicy w miejscach takich jak: Miejska Strefa Kultury, Akademia Muzyczna, Łódzki Dom Kultury, Art Inkubator, Dom Literatury, Monopolis, Owoce i Warzywa, Ciągoty i Tęsknoty, Bajkonur i wiele innych miejsc.

Edukacja:

2024 – Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi stopień: doktor habilitowany.

2019 – Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi stopień: doktor sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej instrumentalistyka w specjalności gra na gitarze jazzowej, tytuł dysertacji „ Kształtowanie indywidualnego języka improwizacji i kompozycji w kontekście głównych nurtów nowoczesnego jazzu”.

2012 – Syddansk Musikkonservatorium & Skuespillerskole Odense w Danii stopień: magister sztuk muzycznych – muzyk jazzowy i rozrywkowy oraz kompozytor muzyki jazzowej i rozrywkowej z przedmiotem głównym gitara elektryczna/jazzowa.

2009 – Carl Nielsen Academy of Music Odense w Danii stopień: licencjat sztuk muzycznych w specjalności gitara elektryczna/jazzowa.

Nagrody i osiągnięcia:

2023 – Medal zasługi z okazji 600-lecia Miasta Łodzi

2023 – Nagroda Polskiego Radia – Folkowy Fonogram Roku za płytę „Dryf” zespołu Odpoczno 


2022 – Nagroda Plastrów Kultury za płytę „Marek Kądziela Jazz Ensemble”2022

2020 – Stypendysta MKiDN

2018 – Nagroda Powiatu Opoczyńskiego za osiągnięcia w dziedzinie kultury i promocji regionu.

2018 – Wraz z zespołem Odpoczno reprezentacja Polski na światowych targach muzyki etno – Womex 2018 (Gran Canaria). Zespół wyselekcjonowany sponad 1200 zgłoszeń.

2015 – Nagroda “Estery” nadana przez Burmistrza Miasta Opoczno za zasługi w dziedzinie promocji regionu oraz za krzewienie kultury.

2015 – III nagroda dla zespołu Odpoczno na festiwalu „Nowa Tradycja”.

2014 – Plaster Łódzki – nagroda publiczności.

2014 – Oscar Jazzowy dla najlepszego łódzkiego jazzmana.

2010 – Szwajcarsko-duńskie stypendium „Fundation Idella” za osiągnięcia muzyczne, jako student The Carl Nielsen Academy of Music.

2009 – Nagroda dla największej osobowości muzycznej konkursu ”Bielska Zadymka Jazzowa”

2008 – Wyróżnienie w konkursie „Jazz nad Odrą 2008”,

2007 – Laureat pierwszego miejsca w konkursie mistrzowskim gitarzystów jazzowych Guitar City

2000 – Laureat pierwszego miejsca w konkursie Noce Bluesowe w 2000 r.

English version:

Marek Kądziela – doctor of musical arts, guitarist, composer, innovator, seeking new sounds and musical challenges. Head of the Jazz Department of the Academy of Music Grażyna and Kiejstut Bacewicz in Łódź. A graduate of jazz guitar and composition at The Carl Nielsen Academy of Music in Denmark. Laureate of numerous competitions and the leader of recognized music formations. An active musician and experienced pedagogue and cultural animator. Invited to various music projects from jazz through folk to contemporary and experimental music. He has performed with musicians such as: Steven Bernstein, Piotr Wojtasik, Leszek Możdżer, Adam Bałdych, Michał Urbaniak, Piotr Baron, Maciej Obara and many others.

Odpoczno - Dryf
1. Dryf 2:15 // DRYF
  1. 1. Dryf 2:15 // DRYF
  2. 2. Do kina 3:40 // DRYF